e-Profilaktyka

ZDROWE ODŻYWIANIE

Od dawna wiadomo, że zdrowe odżywianie jest ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania naszego organizmu. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez długi okres w skutek niewłaściwego odżywiania się. Ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą Nam w utrzymaniu zdrowego trybu życia.

1. Należy pamiętać o regularnych spożywaniu posiłków, najlepiej co 3-4 godziny. Dzięki temu nasz metabolizm przyśpiesza, a poziom glukozy we krwi jest ustabilizowany. Spożywanie posiłków o różnych porach sprawia, że nasz organizm jest rozregulowany i nie pamięta o określonych porach o posiłku. Takie zachowanie skutkuje odkładaniem się substancji zapasowych i w końcu przybieraniem na wadze.

2. Pamiętajmy, że warzywa to źródło wielu witamin i składników odżywczych. Jedząc warzywa zmniejszamy ryzyko zachorowania na niektóre z nowotworów, obniżamy ciśnienie krwi i cholesterolu oraz minimalizujemy ryzyko wystąpienie cukrzycy, miażdżycy, czy nawet zawału serca.

3. Unikajmy tzw. śmieciowego jedzenia. Te wysoce przetworzone produkty zwierają liczne konserwanty i wzmacniacze smaku i zapachu. Co więcej, zawierają one duże ilości tłuszczu i soli, co również niekorzystnie odbija się na Naszym zdrowiu.

4. Pijmy dużo płynów. Woda bierze udział w wielu procesach, jest odpowiedzialna za transport substancji odżywczych i pomaga w ich wchłanianiu, pozbywa się z naszego organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz utrzymuje stałą temperaturę ciała.

5. Warto pamiętać o spożywaniu różnorodnych posiłków. Im bardziej zbilansowana będzie nasz dieta tym więcej witamin, substancji odżywczych oraz składników mineralnych trafi do organizmu. Pamiętajmy, że suplementy nie zastąpią nam zróżnicowanej diety, a mogą one tylko uzupełniać niedobór danych składników.

 

UDARY I STANY PRZEDZAWAŁOWE

UDAR
Jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, która jest trzecią na świcie przyczyną zgonów i pierwszym powodem niepełnosprawności po 40-tym roku życia. Do udaru mózgu, czyli inaczej krwotoku lub niedokrwienia mózgu dochodzi, gdy zatrzymany zostanie dopływ krwi do mózgu. Najczęściej występuje niedokrwienny udar, który wiąże się z zablokowaniem wnętrza naczynka, które doprowadza krew do mózgu, przez skrzep krwi. Rzadszy, krwotoczny udar mózgu wiąże się z wylewem krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni między czaszką a mózgiem, niszcząc stykające się z nią tkanki.

Przyczyny udaru:
Predyspozycje genetyczne
Nadciśnienie tętnicze
Choroby serca
Palenie papierosów
Cukrzyca
Otyłość
Podwyższony cholesterol
 

Objawy udaru:
Drętwienie twarzy lub kończyn
Paraliż jednej połowy ciała
Porażenia dolnej części twarzy (opadający kącik ust)
Zaburzenia świadomości
Trudności w mówieniu
Zaburzenia widzenia, jednooczne
Silny ból głowy
Nudności, wymioty
Chwiejny chód

Jak przeciwdziałać?
Nie pal
Zrzuć wagę
Ogranicz spożycie alkoholu
Unikaj stresu
 

Pierwsza Pomoc:
Ułóż osobę w pozycji bezpiecznej ustalonej, aby zapobiec w ten sposób ewentualnemu zapadaniu się języka lub zachłyśnięciu wymiocinom
W przypadku braku przytomności i braku oddechu u poszkodowanego należy rozpocząć reanimację.
Należy jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
 

STAN PRZEDZAWAŁOWY

Stan przedzawałowy występuje wtedy, kiedy przez dłuższy czas do serca dostarczane są niewystarczające ilości krwi, a wraz z nią tlenu i substancji odżywczych, W ten sposób dochodzi do niedotlenienia. Do zawału dochodzi dopiero, kiedy mówimy o martwicy komórek. 

Objawy stanu przedzawałowego:
ból w klatce piersiowej lub złe samopoczucie
mocny ból w rejonie ramion, szyi, żuchwy lub pleców
nudności
zmęczenie
trudności w oddychaniu
lęki
obfite pocenie się
zawroty głowy
 

Jak przeciwdziałać:
Uprawiaj sport
Zrzuć wagę
Jedz więcej owoców i warzyw- ogranicz tłuszcze i czerwone mięso
Rzuć palenie
Ogranicz alkohol

JAK POSTĘPOWAĆ W WYPADKU STRESU?
Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie tylko jest on naszym mechanizmem obronnym, ale i warunkiem naszego rozwoju. Jednak w dzisiejszych czasach potrafi stres być zbyt intensywny, co odbija się nie tylko na naszym samopoczucie, ale także zdrowiu.

Negatywne skutki stresu:
nerwowość
gniew
drażliwość
agresja
depresja
palpitacje serca
omdlenia
migreny
 

Pozytywne skutki stresu:
motywuje
sprzyja zdrowej rywalizacji
podnosi poziom energii
wspomaga koncentracje
jest bodźcem do wykonania różnych zadań
 

Jak przeciwdziałać stresowi?
Masaż - dla stresu charakterystyczne są napięte mięsnie, dlatego właśnie masaż pomaga nam się zrelaksować, a jednocześnie obniża poziom hormonu stresu i zwiększa poziom serotoniny - hormonu szczęścia.
Sport - regularne uprawiane sportu niesie ze sobą wiele korzyści mi.in zwiększa przepływ krwi do mózgu, wzmacnia układ nerwowy, odpornościowy.
Znaleźć czas dla siebie - relaks w wolnym czasie znacznie zmniejsza poziom stresu. Wystarczy robić to, co sprawia nam przyjemność, dzięki temu oderwiemy się myślami od stresującej rzeczywistości.
Sen -  należy dążyć do spania 8 godzin dziennie, bowiem wtedy osoby o takiej dawce snu nie poddają się tak łatwo stresowi.
Odpoczywaj - pamiętaj o relaksie. Po intensywnym tygodniu zalecane jest, aby odpocząć w weekend, bowiem to Ci, którzy pracują zbyt intensywnie pierwsi doznają oznak wypalenia.